Péče o koženou obuv

Pravá kůže je nejlepším materiálem pro zhotovení obuvi, neboť je:
pevná;
prodyšná;
tvarově stálá, dobře drží formu;
plastická, přizpůsobuje se zvláštnostem chodidla;
měkká, příjemně obepíná nohu.

Obuv z pravé kůže vyžaduje péči od začátku nošení!
Prach, špína a agresivní látky na ulici škodí obuvi z pravé kůže, protože poškozují kolagenová vlákna, kterými je tvořena. Moderní způsoby zpracování ji do jisté míry chrání před škodlivými vlivy, ale to neznamená, že neplatí základní pravidla péče o obuv z pravé kůže.
1. Nechte obuv odpočinout! Pravá kůže potřebuje 24 – 48 hodin, aby zcela vyschla, zvláště když je venku mokro. Proto je dobré mít několik párů běžné obuvi na každou sezónu.
2. Obuv si nazouvejte s pomocí lžíce, jinak se pata rychle pomačká a ztratí formu, takže obuv nebude dobře držet na noze či nebude správně fixovat kotník, což je nepohodlné a nebezpečné.
3. Při obouvání i zouvání šněrovacích bot se vždy snažte rozvazovat a zavazovat tkaničky. Zip u kozaček i jiných bot vždy rozepínejte až do konce. Díky tomu si vaše boty velmi dlouho zachovají původní vzhled. 
4. Boty dávejte do opravny včas, neboť právě včasná oprava může několikanásobně prodloužit životnost vašeho zboží.
5. Nečistoty z obuvi odstraňujte ihned po návratu domů. Ráno se vám už nepodaří stoprocentně odstranit skvny po nečistotách a i ty nejlepší prostředky je jen zamaskují.
6. Používejte jen ty prostředky, které vám byly doporučeny pro tu konkrétní kůži, ze které je vyrobena vaše obuv. Univerzální prostředky na všechno neexistují.
Nový pár bot je nejlepší nejdříve rozchodit doma. Obujte si boty, střevíce či kozačky a choďte v nich nějakou dobu doma. Obuv se potřebuje přizpůsobit vašim nohám.
Posuďte, zda vás boty někde netlačí. Pokud ano, použijte prostředek na roztažení obuvi. Naneste ho na problematická místa, boty znovu obujte a noste je, dokud kůže nepovolí. V případě potřeby proceduru opakute.
Obuv s koženou podrážkou nelze nosit v mokru a deštivém počasí. Proto je třeba podešev z pravé kůže podrazit speciální ochrannou fólií. Na ostatní místa podešve je nutné nanést vodu odpuzující krém. Lněný olej a živočišný tuk v tomto krému účinně proniknou do kožené podešve a ochrání ji před vodou. Pro podešev černé barvy lze také použít vyživující vosk.
Před tím, než poprvé vyjdete ven v nových botách z pravé kůže, je třeba je ošetřit. Svrchní část kožené obuvi bývá obvykle pokryta tenkou vrstvou speciálního složení, která garantuje prodejní vzhled, nejde však o přípravu na běžné nošení. Proto je nejlepší obuv ošetřit voděodolným prostředkem - impregnací, který zajistí účinou ochranu před vodou a špínou, a to pro výrobky ze všech druhů kůže, jako je hladká kůže, semiš i nubuk. Boty nechte oschnout a poté hladkou kůži ošetřete krémem s přírodním včelím voskem. Krém může být v barvě vašich bot nebo bezbarvý.
Každodenní péče o obuv
Pravá kůže se dělí na tři základní skupiny:
Hladká — všechny typy kůže, které nemají zdrsněný povrch.
Broušená — semiš, nubuk — mají různý stupeň broušení; na lícní stranu není nanesena ochranná vrstva.
Lakovaná — všechny kůže, jež mají na lícové straně polyuretanovou vrstvu.
Pro každou skupinu jsou určeny speciální prostředky péče o obuv.