Péče o lakovanou obuv

Lakované usně jsou všechny druhy usní, které mají na vnější straně polyuretanovou vrstvu – lak.

Povrch takové kůže může být matový nebo lesklý, kresba líce se může měnit, od hladké až k raženým kresbám ve stylu plazů, může mít i složité vzory. 
Pamatujte, že nehledě na to, že lakovaná vrstva lépe odolává vodě než obyčejná kůže, lakovanou kůži nelze vystavovat vodě! 
Odstranění skvrn od soli z lakované obuvi je prakticky nemožné. Když lakovaná kůže vysychá, pokrývá se zprvu drobnými, později hlubokými prasklinami, lak se začne odloupávat od boty a ztrácí lesk. Pokud se to už stalo, žádný prostředek ani oprava vám nepomůže.
Lakovaná kůže je velmi choulostivá na změny teplot. Při teplotách pod -10°С nebo nad + 25°С je vysoká pravděpodobnost, že kůže popraská, a to především v místech ohybů.
Při péči o lakovanou obuv se doporučuje používat pouze speciální prostředky! V prostředcích, které nejsou určeny pro tento typ kůže, mohou být látky, které naruší vrstvu laku, v důsledku čehož může obuv ztrácet lesk, popraskat nebo pokrýt se skvrnami. Prostředky na lakovanou kůži obsahují speciální látky, jež pečují o lakovanou vrstvu, dodávají jí svěží vzhled a chrání lesk kůže.
O novou lakovanou obuv je potřeba pravidelně pečovat, ať už po jejím nákupu, tak i během nošení, za použití speciálního spreje na lakovanou kůži. Nejdříve však obuv očistěte čistým měkkým hadříkem. V žádném případě nepoužívejte zašpiněný hadřík, protože částečky nečistot a písku na něm mohou poškodit lak. Lakovanou obuv nelze čistit ani kartáčkem.
Poté, co oschne sprej, vyleštěte obuv čistým sametovým hadříkem.
Naši pracovníci na příjmu vám ochotně pomůžou vybrat všechny potřebné prostředky na péči o obuv.

Péče o obuv z broušené kůže

Broušené usně (semiš, nubuk) — jsou druhy kůže s různou délkou vlasu, na lícní stranu není nanesena ochranná vrstva, takže obuv z takové kůže nelze nosit ve vlhku a mokru a je nutné ji častěji ošetřovat speciálními impregnačními prostředky.


Péče o obuv z broušené kůže se liší tím, že ji nelze ošetřovat krémy a mýt mýdlovým roztokem. Nezapomínejte, že obuv vždy snáze vyčistíte, pokud jsou nečistoty čerstvé, čím později je budete čistit, tím větší je pravděpodobnost, že znečištění odstraníte jen částečně nebo se vám to ani nepodaří.


Obuv ze semiše či nubuku je vhodné čistit na sucho. K tomu slouží speciální pryžové a krepové kartáčky a čisticí gumy. Se silnějším znečištěním si poradí speciální čističe, na odstranění skvrn od soli použijte zvláštní přípravek na tyto skvrny.
Po odstranění skvrn a nečistot je třeba semiš nebo nubuk znovu vykartáčovat pryžovým kartáčkem, aby se zvedl vlas. Jestliže se objeví místa od soli, je možné povrch opatrně očistit obyčejným smirkovým papírem. 


Dalším krokem je dobarvení a impregnování. K tomu je určen renovační sprej, který výborně dobarví semič či nubuk a zároveň ho ochrání před vodou. Když ho nesežete v potřebném barevném odstínu, použijte bezbarvý.  
Po oschnutí je třeba znovu zvednout vlas pryžovým kartáčkem. 

Kažodenní péče o obuv z broušené kůže se skládá z šesti kroků!
čištění
sušení
obnova
napuštění výživou
impregnování
ošetření renovačním sprejem a uložení vlasu

Péče o koženou obuv

Pravá kůže je nejlepším materiálem pro zhotovení obuvi, neboť je:
pevná;
prodyšná;
tvarově stálá, dobře drží formu;
plastická, přizpůsobuje se zvláštnostem chodidla;
měkká, příjemně obepíná nohu.

Obuv z pravé kůže vyžaduje péči od začátku nošení!
Prach, špína a agresivní látky na ulici škodí obuvi z pravé kůže, protože poškozují kolagenová vlákna, kterými je tvořena. Moderní způsoby zpracování ji do jisté míry chrání před škodlivými vlivy, ale to neznamená, že neplatí základní pravidla péče o obuv z pravé kůže.
1. Nechte obuv odpočinout! Pravá kůže potřebuje 24 – 48 hodin, aby zcela vyschla, zvláště když je venku mokro. Proto je dobré mít několik párů běžné obuvi na každou sezónu.
2. Obuv si nazouvejte s pomocí lžíce, jinak se pata rychle pomačká a ztratí formu, takže obuv nebude dobře držet na noze či nebude správně fixovat kotník, což je nepohodlné a nebezpečné.
3. Při obouvání i zouvání šněrovacích bot se vždy snažte rozvazovat a zavazovat tkaničky. Zip u kozaček i jiných bot vždy rozepínejte až do konce. Díky tomu si vaše boty velmi dlouho zachovají původní vzhled. 
4. Boty dávejte do opravny včas, neboť právě včasná oprava může několikanásobně prodloužit životnost vašeho zboží.
5. Nečistoty z obuvi odstraňujte ihned po návratu domů. Ráno se vám už nepodaří stoprocentně odstranit skvny po nečistotách a i ty nejlepší prostředky je jen zamaskují.
6. Používejte jen ty prostředky, které vám byly doporučeny pro tu konkrétní kůži, ze které je vyrobena vaše obuv. Univerzální prostředky na všechno neexistují.
Nový pár bot je nejlepší nejdříve rozchodit doma. Obujte si boty, střevíce či kozačky a choďte v nich nějakou dobu doma. Obuv se potřebuje přizpůsobit vašim nohám.
Posuďte, zda vás boty někde netlačí. Pokud ano, použijte prostředek na roztažení obuvi. Naneste ho na problematická místa, boty znovu obujte a noste je, dokud kůže nepovolí. V případě potřeby proceduru opakute.
Obuv s koženou podrážkou nelze nosit v mokru a deštivém počasí. Proto je třeba podešev z pravé kůže podrazit speciální ochrannou fólií. Na ostatní místa podešve je nutné nanést vodu odpuzující krém. Lněný olej a živočišný tuk v tomto krému účinně proniknou do kožené podešve a ochrání ji před vodou. Pro podešev černé barvy lze také použít vyživující vosk.
Před tím, než poprvé vyjdete ven v nových botách z pravé kůže, je třeba je ošetřit. Svrchní část kožené obuvi bývá obvykle pokryta tenkou vrstvou speciálního složení, která garantuje prodejní vzhled, nejde však o přípravu na běžné nošení. Proto je nejlepší obuv ošetřit voděodolným prostředkem - impregnací, který zajistí účinou ochranu před vodou a špínou, a to pro výrobky ze všech druhů kůže, jako je hladká kůže, semiš i nubuk. Boty nechte oschnout a poté hladkou kůži ošetřete krémem s přírodním včelím voskem. Krém může být v barvě vašich bot nebo bezbarvý.
Každodenní péče o obuv
Pravá kůže se dělí na tři základní skupiny:
Hladká — všechny typy kůže, které nemají zdrsněný povrch.
Broušená — semiš, nubuk — mají různý stupeň broušení; na lícní stranu není nanesena ochranná vrstva.
Lakovaná — všechny kůže, jež mají na lícové straně polyuretanovou vrstvu.
Pro každou skupinu jsou určeny speciální prostředky péče o obuv.

Péče o obuv z hladké kůže

K čištění hladké kůže používáme vlhký hadřík, kterým odstraníme všechny viditelné nečistoty. 
Poté přejdeme k čištění pórů kůže.

K hloubkovému čištění kůže se výborně hodí mýdlový krém. Glycerin, který je obsažen v krému, efektivně vyživuje a změkčuje kůži a navrací jí měkkost a elastičnost.

Pokud byla obuv silně znečištěna, můžeme pro hloubkové čištění použít přípravek na intenzivní čištění. Z kůže odstraňuje tukové a staré skvrny a šmouhy, čistí póry kůže a ostraňuje zbytky starého krému.


Po čištění je obuv třeba nechat oschnout. Sušení obuvi provádíme při pokojové teplotě, rozhodně ne u topení či jiných zdrojů tepla. Aby obuv při sušení neztratila svůj tvar, vložte do ní napínáky a zavažte tkaničky, pokud je má, popřípadě do holení kozaček dejte speciální holeňové napínáky.


Pokud jste na světlé obuvi objevili znečištění od propisovací tužky, odstraňte jej pomocí odstraňovače skvrn.


K odstranění hlubších škrábanců na kůži se hodí speciální obnovovací krém.
Na drobné odřeniny na svrchní vrstvě obarvené kůže je nejlépe použít univerzální barvidlo nebo profesionální barvicí krém.
Aby vaše boty byly elastické, ošetřete je voděodolným prostředkem obsahujícím tuk, jako například vyživující vosk, pro jemnou kůži je možné použít krémový balzám nebo regenerační balzám se včelím voskem a norkovým olejem.
Pokud je vaše obuv z matové, pletené nebo perleťové kůže či z kůže plazů rozličných barev, použijte bezbarvý krém.
Jestliže je podešev vaší obuvi z pravé kůže, je nutné ji také ošetřit prostředkem s obsahem tuku. Prostředek na obuv nanášejte speciálním kartáčkem.
Poté, co se prostředek vsákl do kůže a obuv vyschla, je třeba na ni jednou týdně nanést vodu odpuzující impregnaci.
Pro každodenní péči je vhodný jemný krém, pro jemnou kůži je třeba použít barvicí krém.
Nanášení a vtírání krému do obuvi provádějte kartáčkem s přírodními štětinami. Poté, co se krém vstřebal a oschl, obuv vyleštěte sametovým hadříkem či sametovou rukavicí, která má dvě strany – na leštění světlé a tmavé kůže. Teď, když byly provedeny všechny nezbytné procedury, obuv vám bude přinášet radost svým perfektním vzhledem a dlouhou životností.